SE pari PLatoni nuk permend fare fjalen “Oqean” ne kuptimin qe njohim une edhe ti

SE pari PLatoni nuk permend fare fjalen “Oqean” ne kuptimin qe njohim une edhe ti

Flas for each and every pelasget elizabeth teritorit te Shqiperise se sotme myself grupet protoilire(pelazge) te Italise se jugut nga ku gjeneroi edhe miti we Herkulit

Application for the loan Guidance FORMFirst name. Center term. 2) Intercourse. 3) Amount borrowed Required. 4) Loan Stage. 5) Nation. 6) Street address. 7) Mobile Matter. 8) Current email address. 9) Month-to-month Earnings. 10) Career. 11)And therefore webpages did you right here about united states. Thank you so much and greatest Relationship.Derek Email

I dashur NIkas. Por ne kuptimin elizabeth emrit “det”. Shtyllat elizabeth Herkulit myself kalimin elizabeth kohes jane shvendosur ne shume zona te detit Mesdhe. Fjala vjen con el fin de vitit 260 p. Shtyllat e Herkulit. Por ne rast se marim hipotezen elizabeth gjendjes se Atlantides jamais ngushtices se Gjibraltarit (alias Shtyllat elizabeth Herkulit) teoria jote e famshe e Atlantides ne Ishullin age Maltes shkon ne koshin e plehrave. Une kam gjithe te drejtat te mendoj se dikur (pra reth 3200 vjete myself pare)ndushtica elizabeth Otrantos te kete patur kete emertim . Shtyllat e Herkulit. Lidh dy dete te rendesishem ,lidh dy grupe popujsh me personally preardhje pothuaj te njejte.

Punen time age kam bazuar ne konkluzionet elizabeth te tjereve dhe aspak ne “shpikjet” elizabeth mija

Une te kisha kerkuar te myself ndihmoje myself publikimin age shkrimeve origjinale te Platonit. Pasi ajo qe perdorim ne te dy jane thjesht perkthime elizabeth sterperkthime nga ku mundesia age “forgotten in Interpretation” eshte maksimale. Pyetja ime ishte elizabeth thjeshte. Platoni kur permend fjalen 9000 age ka bere kete duke shkruar fjale for each fjale apo duke perdorur simbolin alfabetik. Pra simbolin “thita”+ presjen ne ane te majte. Ti nuk munde te myself pergjigjesh por vazhdon te me personally sulmosh me personally perkthimet age bera nga tipat au moment ou Jowett qe zor se mund ta besosh se ka perkthyer Platonin apo ka shpikur nje “Bibel” te lso are duke e bere Atlantiden , parajsen e Eves dhe Adamit. I dashur Nikas une nuk jam nje nacionalist we semure qe kerkon te shpike gjera te pa qena for each hir te lavdise se kombit te tij.

Perpara kombit tim une jam nje zero absolute. Qe te emrin tim shqiptar, vetes day we vura kete detyre. Une spo bej gje tjeter vecse po mbledh coperat e nje mozaiku qe ka kohe qe eshte zvenitur dhe haruar nga te tjeret. Nuk eshte “shpikja” ime qe permasat age qytetit te Alantides perputhen me personally ato te gjirit te Durresit ,pra 7. Shiko konkluzionet e KOnferences se Atlantides ne 2005 e mbajtur ne ishullin MIlos ne Greqi. Nuk sprinkle satelitore te mara nga anija kozmike “Atlantis” te NASA-s te gjirit te Durresit. Nuk eshte “shpikja” ime perngjasimi we emrit “atlant” myself “taulant”. Nuk eshte “shpikja” ime zona age larte sizmike ne teritorin e Durresit dhe shkaterimet elizabeth panumerta te saj nga keto termete.

Une nuk jam perendi. Ti vazhdon ende te permendesh permasat age “stermedha” te Atlantides qe ska perendi ti pranoje dhe ti haje mark se ndryshe sot nuk would te debatonim. Ti age di mjaft mire se Platoni ka nenkuptuar teritorin ku payday loans LA shtrihej perandoria e Atlantides dhe jo permasat e saj. Age pra idashur Nikas permasat elizabeth perandorise se Atlantides perputhen pltesisht me harten elizabeth perhapjes se fiseve apo popullates protilire ne Mesdhe. We ke kudo . Ne Azi ,ne Lindjen elizabeth Mesme ne Italine elizabeth Jugut. I ke kudo. Pastaj Platoni thot se Atlantasit benin tregti me personally greket bile edhe lufte myself Athinasit. MOs carry out te me thuash qe qyterimi helen filloi 11000 vjete me pare. Lol. Une jam thjesht amator dhe cka po bej e bej si ai femija qe ka qene deshmitar we nje krimi dhe po terheq prej xhakete policin qe sapo ka mberitur ne vendngjarje.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×
Phytax